Siyah Süt / Elif ŞAFAK

“Eğer bir kadın erkeksi özelliklere sahipse, ondan kaçmalı. Ama eğer bu tür özelliklere sahip değilse, bu sefer de o kendinden kaçmalı.” Friedrich Nietzsche
**
Çünkü, ne kadar girift olursa olsun her dehlizin bir çıkışı var..ummadığın kadar yakında bir yerde seni bekleyen..Oraya doğru yürümek tek yapman gereken..”
**
….annelikte ise tüm kapılar açıktır ardına kadar. Gece gündüz, yaz kış. Kapı pencere açık püfür püfür. Dilediği kapıdan girer çocukların içeri, dilediklerince gezinmek üzere. Ne sığınağın vardır onlara karşı, ne gizli bölmen. Ne mahremiyetin kalır ne bahanen. “Kendine ait oda” diye bir saha yoktur artık içine çekilip yazabileceğin.
**
Kadın yazarların isimlerini ya erkek ismine çevirmek yada “cinsiyetsiz” kılmak istemeleri tesadüf değil. Doğrusu kadın yazarların kalemleri hem erkek hem kadın kalmalı. İyi bir kadın yazarın yazısı ya tamamen aseksüel ya biseksüel olmalı…
**
Dünya edebiyat tarihi yazarlık yapabilmek için benzer seçimler yapıp evlenmeyi büsbütün reddeden ya da erkek kılığına giren veya erkek takma ismiyle yazan kadınlarla doludur. Tabii bir de yeteneği ve azmi olduğu halde, sırf kadın olarak dünyaya geldiği için mumu çabucak sönen yada hiç alev almayanlarla..
Sorulması gereken soru “Niçin çok sayıda kadın şair ya da yazar çıkmadı geçmişte?” sorusu değil. Esas soru “nasıl oldu da bir avuç kadın şair ve kadın yazar bu şartlara rağmen gene de çıkabildi?”olmalı..
**
Kullandığımız her sıfat aynada beliren bir yansıma aslında.


Aynada sağ tarafta görünen bir şeyin sol tarafta bulunması gibi, her sıfatın tam zıt yerde duran bir karşılığı var. Belki de sıfatlar, tıpkı yeryüzündeki tüm hayvanlar, bitkiler ve insanlar gibi, Nuh tufanına yakalanmışlar bir zamanlar.Onlar da çift halinde binmişler Nuh’un Gemisi’ne. Her sıfatın bir “eş”i var bugün. Bu sebepten hep ikilemler aracılığla düşünüyoruz.

Ne var ki bu ikilemlerden daha olumsuz olan tarafı kadınlıkla, olumlu olan tarafı da erkeklikle özdeşleştiriyoruz. Birinin varlığı ötekini açıklamak ve meşrulaştırmak için kullanılıyor. Örneğin kadınları “zayıf” kabul ettikçe erkeklerin “güçlü” olduğuna daha kolay inanıyoruz. Keza kuvveti ve kudreti erkeklere yada erkekliğe atfettikçe, kadınların zayıf ve kırılgan olduklarını sanmak kolaylaşıyor.

0 Comments:

hit counter
web statistics
 
GÜLÜMSE - by Templates Novo Blogger