İnsanlar ve Maskeler / Dr. Halis ÖZGÜ - 2


Bir başkasının karşısında yalnızlığımızdaki bir kendimiz olamayız. Bizden, karşımızdakine bir şeyler gider. Biz karşımızdaki kimselere bilerek veya bilmeyerek bir şeyler veririz. Kendimizden bir şeyler veririz. Karşımızdakilerden de bir şeyler alırız. Karşımızdaki kimselerin varlıklarında değişiklikler yaparız.
***
Başkalarını sadece dış görünüşleri, kendileri ile ilgili düşünceleri, duyguları, davranışları, başkalarının görüşleri ile tanıyamayız.
***
Yeryüzünde büyüklük tutkusu ile en çok yananlar küçüklüklerinden en çok yakınanlardır. Yine yeryüzünde en çok eğilenler en çok doğrulmak, dik durmak arzusunu duyanlardır.

**
İnsanın, bir görünen, bir de görünmeyen yanı vardır. Biz kendimiz, başkalarını algılıyabildiğimiz şekilde tanırız. Şöyle veya böyle düşüncelerimiz, duygularımız olduğuna, şu veya bu kişilik, karakter özelliklerini taşıdığımıza inanırız. Başkaları hakkında da, davranışlarına bakarak bir görüşe ulaşırız. Onları şöyle veya böyle bir insan olarak tanırız. Tanıdığımızı sanırız.
**
İnsanların geçmişte olduğu gibi zamanımızda da birbirleriyle anlaşamamalarının, geçinememelerinin, birbirlerini gerektiği gibi sevememelerinin, birbirine üzüntü yaratacak, ızdırap çektirecek şekilde hareket etmelerinin, hareket etmekten uzak kalmamalarının en önemli nedenlerinden biri de, kendilerini, dolayısıyle, başkalarını tanımamalarıdır. Kendilerini, başkalarını oldukları gibi görememeleridir.
**
Herkes karşısında aynı düşüncelere, duygulara sahip olamaz. Kendisini herkes karşısında aynı ve bir tek kendisi gibi algılayamaz. Karşılaştığı kimselerden bazılarını kendisine yakın bulur. Onların yanında bir başka kendisi olur. Kendisini rahat bulur. Bir araya geldiği bazı kimselerin yanında ise bir rahatsızlık, huzursuzluk duyar. Onların yanından bir an önce uzaklaşmak ister. Bazılarına karşıda hiçbir ilgi duymaz.

İnsanlar ve Maskeler / Dr.Halis ÖZGÜ
Not: Beğenipte diğerlerine de göz atmak isteyenler için, 1 burada :)

9 Comments:

Adsız said...

Çok güzel bir yazı çok beğendim. Teşekkürler paylaştığın için...

Adsız said...

Vili, blog harika oldu :)

Sevgiler...

Öyküzen said...

blogu gezerken gördüm kalmazdım aslında..

bi baktım nazende çalıyor. hala benzer birileri varmış dedim...

vili said...

Hande & Beğenmene sevindim..

Journey & hoşgeldin :)

öyküzen & çok güzel şarkı..ve ziyaret, yorum için teşekkürler

beenmaya said...

şiirlerin dışında şu kitap alıntılarına bayılıyorum :))

vili said...

maya & not alıyoruz o kadar bir anlamı da olsun bari..

evoironi said...

sanmalarımla birlikte..
biraz kırık dökük..
yaşam bu belki de bir türlü parçalarını tamamlayamadığımız, ama aramaktan da usanmadığımız..
sağolasın vili..

Gathering said...

Hmm, insana kendisini anlatan çok güzel bir yazıydı...

Teşekkürler Vili (:


Sevgimle...

saklıdefter said...

İyiki paylaşmışsın Vili yazı çok güzeldi.Sevgimle...

hit counter
web statistics
 
GÜLÜMSE - by Templates Novo Blogger